Pensionsvalet

Hur går valet till?

Du får hem en valblankett och informationsbroschyr från Pensionsvalet. I broschyren hittar du information om hur valet går till samt vilka försäkringsbolag du kan välja mellan. 

1. Du får en valblankett från Pensionsvalet.
2. Du har 30 dagar på dig att välja.
3. Dina pensionspremier förs över till det försäkringsbolag som du har valt. Detta sker sedan löpande varje månad.
 
Att fylla i valblanketten

 Välj försäkringsbolag och sparform
Om du vill spara i en traditionell försäkring, ska du välja ett av försäkringsbolagen som finns under rubriken Traditionell försäkring på valblanketten.
Om du vill spara i en fondförsäkring, ska du välja ett av försäkringsbolagen som finns under rubriken Fondförsäkring på valblanketten.

Om du inte gör något val, kommer dina pensionspengar att förvaltas i en traditionell försäkring med återbetalningsskydd hos KPA Pensionsförsäkring AB. Du kan när som helst göra ett omval för din försäkring.

Läs mer om de olika försäkringsbolagen
Läs mer om de olika sparformerna

OBS! Tänk på att du endast får välja ett av alternativen på valblanketten. 

Val av återbetalningsskydd 
Du måste välja om du vill eller inte önskar återbetalningsskydd. Välj ett alternativ.

Läs mer om återbetalningsskydd

Skriv under och skicka in valblanketten
För att ditt val ska vara giltigt, är det viktigt att du daterar och skriver under valblanketten.

Skicka tillbaka valblanketten till Pensionsvalet.


Sök
Pensionsvalet Extranät - För arbetsgivare
Logga in - Pensionsvalet Extranät